26. Europejskie Dni Dziedzictwa w Kaliszu. „Niepodległa dla wszystkich” w III LO im. Mikołaja Kopern
W III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu odbyło się podsumowanie projektu „Państwowe Żeńskie Gimnazjum im. Anny Jagiellonki na tle kaliskiej oświaty u progu niepodległości”, który realizowany był w ramach 26 Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu. W tym roku hasłem przewodnim EDD było - „Niepodległa dla wszystkich”.
Pierwszym zaplanowanym na ten dzień działaniem była organizacja gry miejskiej, której adresatami byli uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych, klas trzecich szkół gimnazjalnych oraz uczniowie kaliskich szkół licealnych i technicznych. Celem gry było przybliżenie jej uczestnikom, wiedzy dotyczącej dziejów liceów i techników kaliskich, w szczególności najważniejszych wydarzeń i postaci z nimi związanych.
Po zakończeniu gry miejskiej, uczniowie wzięli udział w uroczystej sesji popularnonaukowej w auli „Kopernika”. W jej trakcie uczniowie wraz z opiekunami i zaproszeni goście wysłuchali ciekawych wystąpień Moniki Sobczak–Waliś, kierownika Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej, a także historyka i regionalistki, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu oraz członkini KTPN, która przedstawiła referat „ Edukacja kobiet w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości na przykładzie Państwowego Żeńskiego Gimnazjum im. Anny Jagiellonki”. Z kolei prof. Krzysztof Walczak, prezes KTPN i prorektor w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu, przybliżył powstanie Państwowego Żeńskiego Gimnazjum im. Anny Jagiellonki w wystąpieniu „Początki Szkoły Dwojga imion”. Na zakończenie sesji dr Elżbieta Steczek- Czerniawska, wieloletnia dyrektor III LO, a obecnie dyrektor Biblioteki Uczelnianej na kaliskiej PWSZ w wystąpieniu „W kręgu absolwentów Szkoły Dwojga Imion” przedstawiła postacie sławnych absolwentów szkoły. Każdego niemal dnia, tego niezwykłego jubileuszowego roku odczuwamy wszyscy z III LO związani, że stąpamy między przeszłością i teraźniejszością. To niezwykłe przeżycie, zarówno intelektualne, jak i emocjonalne „dotykać” niemal tych samych miejsc co ci, którzy byli przed nami. Stąpać po tych samych ulicach, szkolnych korytarzach, budować szkolne wspomnienia wśród tych samych, stuletnich murów – mówiła dyr. szkoły Anna Narewska. - To niezaprzeczalna wartość jaką zyskują obecni uczniowie naszej placówki.
Po zakończeniu sesji wręczono nagrody wszystkim uczestnikom gry ulicznej. W szczególności nagrodzono uczennice V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Kaliszu, które zdobyły najwięcej punktów. Następnie została otwarta wystawa zdjęć przedstawiających historię Szkoły Dwojga imion "Gdzie dziewczęta z tamtych lat…”, przygotowaną przez Sławomira Przygodzkiego. Nad całością imprezy czuwali nauczyciele historii: Leszek Tomczak, S. Przygodzki i Lech Moryksiewicz. Grę miejską przygotowała klasa o profilu humanistycznym IIF.
Patronem imprezy był prezydent Grzegorz Sapiński, a gościem wiceprezydent Tomasz Rogoziński.