top of page

Inauguracja roku kulturalnego w Kaliszu

Uroczyste wręczenie dorocznych nagród i wyróżnień za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury odbyło się w piątek w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza. Spotkanie było jednocześnie inauguracją roku kulturalnego 2017/18.

To był z pewnością czas bogaty w wydarzenia artystyczne - podsumował miniony rok kulturalny prezydent Grzegorz Sapiński. - Główny Rynek, zwłaszcza w sezonie letnim, tętnił życiem i nie ma w tym sformułowaniu żadnej przesady. Koncerty, choćby Agnieszki Chylińskiej, ten z cyklu Open Air Gala, czy występy legendy krajowego rocka – grupy Dżem, przyciągnęły prawdziwe tłumy melomanów. A to przecież tylko niektóre propozycje, z bogatej, plenerowej, oferty kulturalnej. Wciąż trwają obchody Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego. Oddajemy hołd słynnemu badaczowi Afryki i kaliszaninowi, organizując m.in. konkursy, wykłady, spotkania ze znanymi podróżnikami, regaty. Swoistą kulminacją obchodów był Festiwal Kuchni i Podróży.

Wiceprezydent Artur Kijewski dodał, że jest wdzięczny twórcom i animatorom życia kulturalnego za to, że jest ono coraz bogatsze. - Państwo weszliście intensywnie w dialog ze społeczeństwem wsłuchując się w opinie i spełniając oczekiwania kaliszan. Dziękuję tym osobom i instytucjom, które od dziesięcioleci pracują na rzecz naszego miasta – podkreślił.

Uroczystość w ratuszu uświetnił występ chóru „Kopernik” III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek.

Lista osób nagrodzonych:

MUZYKA IZABELA LEWEK

muzyk orkiestrowy, flecistka Filharmonii Kaliskiej, za niezwykłą muzykalność, wyczucie stylu i sprawność techniczną wykonań, a także zaangażowanie w pracę nad doskonaleniem warsztatu artystycznego oraz popularyzację muzyki.

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI

muzyk orkiestrowy, trębacz Filharmonii Kaliskiej, za niezwykłe wykonania partii orkiestrowych i solowych na trąbce, a także zwieńczone sukcesami występy na krajowych i międzynarodowych scenach konkursowych.

JAKUB ŚMIGIELSKI

koncertmistrz Filharmonii Kaliskiej, założyciel kwartetu smyczkowego Belle Tone, niepowtarzalny artysta i wirtuoz skrzypiec, za wkład w podnoszenie poziomu wykonawczego Orkiestry Symfonicznej oraz promocję kultury polskiej i Kalisza na scenie międzynarodowej. PRZEMYSŁAW CHMIELEWSKI

muzyk orkiestrowy, puzonista Filharmonii Kaliskiej, za niezwykłą muzykalność, wyczucie stylu i sprawność techniczną, a także zaangażowanie w prace nad doskonaleniem warsztatu wykonawczego oraz popularyzację muzyki.

MAREK KUBERA

muzyk orkiestrowy, waltornista Filharmonii Kaliskiej, kapelmistrz orkiestr dętych, dyrygent zespołu Free Brass Band, uświetniającego szereg imprez miejskich, autor opracowań muzyki ormiańskiej dla kaliskiego chóru „Cantate Deo”.

HENRYKA IGLEWSKA-MOCEK

dyrygent Chóru „Kopernik” III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, za niezwykłe zaangażowanie, aktywność twórczą oraz promocję potencjału muzycznego Kalisza; z okazji 40-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej i 20-lecia Chóru.

KATARZYNA WIECZOREK

nauczycielka w klasie śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu, za zaangażowanie w edukację muzyczną dzieci i młodzieży, rozwój życia artystycznego Kalisza i integrację środowisk twórczych.

EWELINA ŁUSZCZEK

wokalistka Studia Wokalno-Artystycznego „Piano Song”, za zakwalifikowanie się do VI edycji programu „The Voice of Poland”, podczas którego zachwyciła Edytę Górniak i wystąpiła z artystką podczas jej trasy jubileuszowej.

KRZYSZTOF NIEGOWSKI

kompozytor, chórmistrz i wykładowca WPA UAM w Kaliszu, organista w Katedrze św. Mikołaja za zaangażowanie, aktywność twórczą oraz promocję potencjału muzycznego miasta.

RYSZARD KRZEMIŃSKI

jeden z założycieli Stowarzyszenia Orkiestry Dętej „Gród nad Prosną”, dyrygent Orkiestry w latach 1983-2000, w dowód zasług na rzecz rozwoju i działalności artystycznej orkiestry STOWARZYSZENIE ORKIESTRY DĘTEJ „GRÓD NAD PROSNĄ” z okazji jubileuszu 80-lecia działalności Orkiestry.

SZKOŁA MUZYCZNA „MUSIC STORE”

z okazji 25-lecia działalności artystycznej ACCORINET KLEZMER BAND formacja profesjonalnych muzyków Filharmonii Kaliskiej w składzie: Arkadiusz Hylewski, Marek Maciejewski, Hieronim Bartczak, Tobiasz Michna.

SZTUKI WIZUALNE

MACIEJ GUŹNICZAK

prodziekan ds. Sztuki i Współpracy Międzynarodowej WPA UAM w Kaliszu; za zaangażowanie i pracę na rzecz integracji środowiska plastycznego Kalisza, ważne międzynarodowe wystawy popularyzujące Kalisz i rozwinięcie współpracy artystycznej w ramach miast partnerskich. WIKTOR JĘDRZEJAK

„twórca osobny idący własną drogą”, malarz, podróżnik, za indywidualny i twórczy wkład w artystyczny pejzaż Kalisza.

TOMASZ MACHCIŃSKI

fotograf i archiwista własnych dokonań, performer, reżyser i aktor, outsider, „człowiek tysiąca twarzy”, „żywe dzieło sztuki”; twórca przeszło siedemnastu tysięcy niepowtarzalnych fotograficznych autoportretów, z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej.

TEATR EWA KIBLER

aktorka Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, za kunszt sceniczny, przebojowe role oraz zaangażowanie w życie kaliskiego Teatru, z okazji 35-lecia pracy artystycznej.

LECH WIERZBOWSKI

aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, łączy klasyczne wykształcenie ze sceniczną odwagą, za fascynujące kreacje i oryginalny styl aktorski, z okazji 30-lecia pracy na kaliskiej scenie. „TEATR NA WIDOKU”

IV liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej.

TANIEC VIOLETTA GRACZYK

kierownik artystyczny Teatru Pieśni i Tańca PATRIMONIuM działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu, za pracę na rzecz popularyzacji dziedzictwa historyczno-kulturowego, tradycji, folkloru i obrzędowości ludowej; z okazji 5-lecia działalności Teatru.

ANIMATORZY KULTURY

HELENA MNICH

przez 25 lat dyrektor Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, od 2016 roku na emeryturze, za umocnienie wizerunku OKP jako miejsca doskonale służącego twórczej wymianie myśli poprzez integrację wokół statutowej działalności grup akademickich, oświatowych, hobbystycznych i zawodowych. GALERIA SZTUKI im. JANA TARASINA

z okazji jubileuszu 40-lecia działalności.

STOWARZYSZENIE MULTI.ART

z okazji jubileuszu 10-lecia działalności.

BIBLIOTEKARSTWO KARENA ŁUSZCZYKIEWICZ

zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, za wybitne zasługi dla promocji literatury współczesnej, popularyzacji czytelnictwa oraz kreacji wydarzeń bibliotecznych. AGNIESZKA OSIAK

kierownik Oddziału Dziecięcego Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, za szczególną dbałość o realizację zadań statutowych Biblioteki w zakresie edukacji kulturalnej i upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

JERZY RAJEWICZ

specjalista ds. obsługi urządzeń komputerowych w MBP, odpowiedzialny za warsztat informacyjny biblioteki oparty na wysoko zaawansowanej komputeryzacji usług bibliotecznych, za profesjonalizm, zaangażowanie, zawodową pasję, kreatywność i inwencję twórczą. ARKADIUSZ BŁASZCZYK

kierownik Biblioteki Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu; za pomysłowość, kreatywność i zaangażowanie w realizację przedsięwzięć wzbogacających cykliczne projekty przygotowywane przez Bibliotekę.

DZIAŁALNOŚĆ LITERACKA I WYDAWNICZA

EWA ANDRYSIAK

prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk; za osiągnięcia i zaangażowanie w życie naukowe i kulturalne Kalisza oraz konsekwentne działania na rzecz rozwijania kultury książki.

MAREK KOZŁOWSKI

historyk i nauczyciel, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu, za zaangażowanie i nieustanną pracę na rzecz upowszechniania historii najnowszej, w tym opozycji demokratycznej i „Solidarności” w regionie kaliskim.

DZIAŁALNOŚĆ POPULARYZATORSKA

REDAKCJA „ZIEMI KALISKIEJ” z okazji jubileuszu 60-lecia działalności

ZACHOWANIE DZIEDZICTWA NARODOWEGO

EWA ANDRZEJEWSKA

historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, muzealnik, kustosz działu sztuki w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz wy bitny specjalista w zakresie sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowych tekstyliów. Za inicjatywę i realizację w 2016 roku wystawy „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” oraz sesji popularnonaukowej. EDYTA PIETRZAK

kierownik Oddziału Opracowania i udostępniania Materiałów Archiwalnych w Archiwum Państwowym w Kaliszu, za zaangażowanie, pracę badawczą i upowszechnianie wiedzy historycznej dotyczącej Kalisza i regionu kaliskiego, w tym opracowanie i przygotowanie do druku książki poświęconej historii zabytkowego zespołu Zakładu Karnego w Kaliszu.

MONIKA SOBCZAK-WALIŚ

historyk, sekretarz Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu, redaktor naczelna czasopisma naukowego „Rocznik Kaliski”, za działania na rzecz popularyzacji dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz zaangażowanie w obchody „Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego” w Kaliszu.

ANNA NAREWSKA

dyrektor III liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, wiceprezes kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, członek zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, za zaangażowanie w działalność kulturalno–oświatową, popularyzację wiedzy historycznej i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego Kalisza i regionu.

BRONISŁAWA MATUSIAK

kierownik Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Piwonice”, za niezwykłą pasję, i wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych oraz obrzędowości rodzinnej i dorocznej, pielęgnowanie świadomości kulturowej oraz integrację członków Zespołu kochających taniec, muzykę i śpiew.

MICHAŁ JARNECKI

historyk i nauczyciel akademicki, z zamiłowania podróżnik, wykładowca WPA UAM w Kaliszu; szczególne miejsce w Jego pracy badawczej i popularyzatorskiej zajmuje postać Stefana Szolc-Rogozińskiego; autor monografii „Stefan Szolc-Rogoziński” z cyklu „Kaliszanie” oraz „Klemens Tomczek. Szkic biograficzny 1860-1884”.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA im. ADAMA ASNYKA

z okazji jubileuszu 110-lecia działalności

KALISKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ NAUK

z okazji jubileuszu 30-lecia działalności

Podziękowano także wszystkim zaangażowanym w obchody 100. rocznicy Internowania legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie.

MECENASI KULTURY 2016/2017

JAN KOLAŃSKI Prezes Zarządu COlIAN HOlDING SA

JERZY RUDOWICZ Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o. SŁAWOMIR RUDOWICZ Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.

MAREK ANTCZAK Właściciel Firmy Budowlanej ANTCZAK w Kaliszu

EDWIN NAPIERAŁA Dyrektor PKO BANK POlSKI SA Oddział 1 w Kaliszu

ZBIGNIEW CZELUSTA Dyrektor Alior Bank SA Oddział w Kaliszu

DONATA IGNASZAK MICHAŁ IGNASZAK Właściciele Firmy IGNASZAK Sp.J.

KATARZYNA i ARKADIUSZ FIGIEL Właściciele Hotelu CAlISIA w Kaliszu

MAREK STRZELKOWSKI M&P AlKOHOLE i WINA ŚWIATA Salon w Kaliszu

KRYSTYNA i ROBERT GARBACZ Właściciele Kwiaciarni CZAS NA KWIATY w Kaliszu

ELŻBIETA JĘDRZEJAK Właścicielka Kwiaciarni EllA w Kaliszu

KAZIMIERZ ROGACKI Darczyńca Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu KAZIMIERZ WOJNOWSKI Darczyńca Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu

bottom of page