60 lat Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu
Kaliski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego świętuje 60 lat działalności. Z tej okazji w ratuszu odbyła się uroczysta konferencja.
- Obchodząc jubileusz naszej działalności stwierdzić warto, że kolejne Zarządy nie odstąpiły od założeń programowych z ubiegłych lat - mówił Tadeusz Krokos, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu, rozpoczynając spotkanie. - Bądźmy aktywni dla dobra i upowszechniania wiedzy historycznej, dla społeczeństwa grodu nad Prosną. Konferencję prowadziła także Anna Narewska, wiceprezes PTH.
Wśród gości znaleźli się nie tylko członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, czy autorzy Rocznika Kaliskiego, ale także miłośnicy historii reprezentujący środowiska kulturalne i społeczne. W konferencji udział biorą również przedstawiciele Miasta Kalisza: wiceprezydent Piotr Kościelny, Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej, Zbigniew Włodarek, wiceprzewodniczący RM, Marzena Pastuszak, naczelniczka Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki oraz Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.
- Bardzo się cieszę, że jestem dziś tutaj i biorę udział w święcie kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W imieniu władz samorządowych bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczystość jubileuszu sześćdziesięciolecia stowarzyszenia. Sześćdziesiąt lat to piękny jubileusz dla towarzystwa, nobilituje uczestników tego wydarzenia do grona znaczących organizatorów życia miasta. Można powiedzieć, że przez te wszystkie lata stowarzyszenie i miasto mówiły jednym głosem w sprawach pogłębiania i upowszechniania wiedzy historycznej. Chcę wyrazić szacunek dla osób, które zorganizowały Stowarzyszenie czuwające nad historią miasta, regionu, kraju, odkrywające ją dla innych. Nie byłoby tego bez grona osób utalentowanych, pasjonatów, umiejących podzielić się swoją wiedzą i talentem z innymi w tak ważnej dziedzinie naszego życia, jaką jest historia. Dlatego przyjmijcie Państwo nasze uszanowanie w imieniu władz miasta i mieszkańców Kalisza. Z okazji dzisiejszego święta zostało przygotowane okolicznościowe wydawnictwo, w nim prezydent Kalisza napisał między innymi, kaliskie Towarzystwo z wielkim szacunkiem pielęgnuje i popularyzuje historię Kalisza oraz regionu. Bez tej fundamentalnej idei nie byłoby przecież naszej wspólnoty, naszego narodu. Czyni to od la pięćdziesiątych XX wieku nieustannie przybliżając i odkrywając dla innych wiedzę historyczną. Jesteśmy więc bogatsi, dzięki Wam, drodzy Państwo, o wartości podkreślające nasze pochodzenie. Tymi wartościami są znajomość historii własnego narodu, patriotyzm, tolerancja – mówił Piotr Kościelny, wiceprezydent miasta Kalisza. - Pragnę przy tej okazji podkreślić znaczenie Rocznika Kaliskiego, wydawanego pod patronatem naukowym kaliskiego Towarzystwa Historycznego. Wyrażam moje podziękowanie dla zespołu redakcyjnego. Jest to periodyk dający możliwość bardzo uważnego wejrzenia w problemy historii, kultury miasta, regionu. Pozwala na szersze opracowania naukowe, tak potrzebne dla poznania tajemnic jednego z najstarszych grodów w Polsce. Swoje prace publikują w nim wybitni historycy i regionaliści. Dziękuję za Rocznik. Czekamy na kolejną jego edycję. To są wybitne zasługi i nieoceniony kapitał intelektualny miasta. Pragnę złożyć na ręce Pana Prezesa, skierowane do całego zespołu kaliskiego Towarzystwa Historycznego, wyrazy wdzięczności za aktywność niezwykle ważną dla naszej tożsamości, swego rodzaju misję, jaką jest upowszechnianie wiedzy o historii naszego ukochanego miasta, regionu i kraju.
Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji naukowych – mgr Tadeusza Krokosa, prezesa oddziału PTH, dra hab. Tadeusza Baranowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, dra Adama Kędzierskiego, kierownika Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, mgr Moniki Sobczak-Waliś z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu.
Konferencję zwieńczyło otwarcie wystawy prezentującej dorobek Oddziału PTH, zatytułowanej „Historio, tyś jest złotą Ariadny przędzą”, przygotowanej przez Monikę Sobczak-Waliś i Marię Kubacką-Gorwecką z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, przy pomocy Leszka Tomczaka, wiceprezesa Oddziału PTH.
Tekst i zdjęcia: Anna Błaszczyk
http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkancow/aktualnosci/60-lat-polskiego-towarzystwa-historycznego-w-kaliszu